Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024
ΑρχικήNewsΜεγάλη Ελλάδα, 1-1 με Ισπανία στη Γρανάδα

Μεγάλη Ελλάδα, 1-1 με Ισπανία στη Γρανάδα

Την καλύτερη δυνατή πρεμιέρα έκανε η Εθνική ομάδα της Ελλάδας στα προκριματικά του Μουντιάλ 2022, ανήμερα της Εθνικής εορτής και της συμπλήρωσης 200 χρόνων από την επέτειο της Εθνεγερσίας.Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έφυγε με βαθμό (1-1) απέναντι στην Ισπανία, στο «Λος Κάρμενες» της Γρανάδας και ξεκίνησε θετικά την προσπάθειά του στο 2ο όμιλο της ευρωπαϊκής ζώνης. Στο πρώτο ημίχρονο η Ελλάδα μπήκε με αμυντικό προσανατολισμό και δεν μπόρεσε σε καμία περίπτωση να πιέσει την Ισπανία, που ήταν κυρίαρχη στον αγωνιστικό χώρο και είχε την κατοχή της μπάλας. Η πρώτη ευκαιρία για την Ισπανία καταγράφηκε στο 14΄ με τη διπλή προσπάθεια του Κόκε να σταματά σε Τσιμίκα και Τζαβέλα. Στο 32΄ οι «ρόχα» είχαν τη μεγάλη στιγμή, όταν το σουτ του Όλμο έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Βλαχοδήμου, αλλά ένα λεπτό αργότερα ο Κόκε βρήκε με μπαλιά-«ξυραφιά» τον Μοράτα κι εκείνος άνοιξε το σκορ. Στο 56΄ η Ελλάδα κέρδισε πέναλτι, καθώς ο Μαρτίνεθ ανέτρεψε τον Μασούρα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπακασέτας, ο οποίος δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και ισοφάρισε. Στο 75΄ οι Ισπανοί «έκρυψαν» την μπάλα, αλλά μετά το γύρισμα του Γκαγιά πέρασε κάτω από τα πόδια του Ογιαρθάμπαλ, που έχασε μεγάλη ευκαιρία να δώσει εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του. Η συνέχεια ανήκε στους γηπεδούχους, απέναντι όμως σε μια ομάδα που αμύνθηκε εξαιρετικά και δεν επέτρεψε να απειληθεί η εστία του Βλαχοδήμου, επιτρέποντας στη «γαλανόλευκη» να αποσπάσει ένα εξαιρετικό αποτέλεσμα απέναντι σε έναν αντίπαλο κορυφαίας ποιότητας σε παγκόσμιο επίπεδο και να ξεκινήσει με το «δεξί» την περιπέτεια στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.