Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024
ΑρχικήNews«Τεσσάρα» με 10 παίκτες η Μπάγερν

«Τεσσάρα» με 10 παίκτες η Μπάγερν

Το ντέρμπι της 27ης αγωνιστικής της Bundesliga, Λειψία-Μπάγερν, που είναι προγραμματισμένο για τις 3 Απριλίου στην «Ρεντ Μπουν Αρένα», θα κρίνει σε μεγάλο βαθμό εάν η Μπάγερν θα «κλειδώσει» τον τίτλο επτά… στροφές πριν από το φινάλε ή, η Λειψία θα διεκδικήσει μέχρι τέλους το πρωτάθλημα στην κορυφαία κατηγορία της Γερμανίας.Με τον φοβερό και τρομερό Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι να πετυχαίνει χατ τρικ, η Μπάγερν των 10 παικτών από το 12ο λεπτό, λόγω αποβολής του Ντέιβις, διέλυσε με 4-0 την Στουτγκάρδη στην «Αλιάνζ Αρένα» και διατήρησε το +4 από την δεύτερη Λειψία. Αυτό σημαίνει ότι στο ντέρμπι που ακολουθεί μετά τη διακοπή λόγω των Εθνικών ομάδων, το συγκρότημα του Χάνσι Φλικ θα παίξει για δύο αποτελέσματα, καθώς και η ισοπαλία δεν θα του… κακοπέσει! Ο Κώστας Μαυροπάνος αγωνίστηκε βασικός σε όλο το 90λεπτο με τους φιλοξενούμενους, ωστόσο, όπως και οι υπόλοιποι αμυντικοί της ομάδας του δεν κατάφεραν να βρουν τον τρόπο για να σταματήσουν τον «εκρηκτικό» Πολωνό στράικερ, ο οποίος μέσα σε 21 λεπτά στο πρώτο μέρος κατάφερε να πετύχει χατ τρικ. Με πρωταγωνιστή τον Αντρέ Σίλβα, ο οποίος πέτυχε 2 γκολ, η Αϊντραχτ Φρανκφούρτης συνέτριψε με 5-2 της Ουνιόν Βερολίνου, ενώ η Ντόρτμουντ σώθηκε χάρη στον Ερλινγκ Χάαλαντ. Ο νεαρός Νορβηγός ήταν αυτός που πέτυχε και τα δύο τέρματα της Μπορούσια, το δεύτερο στο 90ό λεπτό για να διαμορφώσει το τελικό σκορ (2-2). Τέλος η Βόλφσμπουργκ νίκησε στη Βρέμη με 2-1 και παρέμεινε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Τα μέχρι τώρα αποτελέσματα και οι σκόρερ:Αρμίνια Μπίλεφελντ-Λειψία                 0-1(46′ Ζάμπιτσερ)Μπάγερν Μονάχου-Στουτγκάρδη               4-0(18′, 23′ 39′ Λεβαντόφσκι-22′ ΓκνάμπριΑϊντραχτ Φρανκφούρτης-Ουνιόν Βερολίνου    5-2(3′, 41′ Σίλβα, 35′ αυτ. Εϊντριχ, 39′ Κόστιτς, 90’+ Τσάντλερ-7′, 45’+ Κρούζε)Κολωνία-Ντόρτμουντ                        2-2(35′ πεν. Ντούντα, 65′ Γιάκομπς-3′, 90′ Χάαλαντ)Βέρντερ Βρέμης-Βόλφσμπουργκ               1-2(45′ Μέχβαλντ-9′ αυτ. Σάρτζεντ, 42′ Βέγκχορστ)